16/09 2020.
Blogger Pick

FLAWLESS IS THEIR MIDDLE NAME

Тие танцуваат цел живот. Играат на диско музика, хип-хоп, модерен балет, салса, зумба, бачата... Освојувале разни награди на национални и меѓународни натпревари, а особено се горди на првата награда во категоријата диско танцување на мала група, дуо и соло, што ја освоија на меѓународниот натпревар во декември 2019 година. Тоа се Лена Потпариќ, Сташа Радивојевиќ и Мина Ѓорѓевиќ - Лена и Мина имаат 18 години, а Сташа има само 16 години - тие доаѓаат од Крагуевац, град во срцето на Шумадија, и кога ќе ги сретнете сфаќате дека Flawless не е само името на нивната група за танцување, туку и епитет што совршено ги краси. 

 

 

Нивната желба е еден ден да бидат професионални танчери. Тие се редовни учесници на сите работилници за танцување, постојано пробувајќи нови стилови на танцување, а во текот на летото работат со деца како помошници кореографи. 

 

Лена е вистинско мало „ѕверче“, кое не може да си го задржи местото. Таа е омилена во тимот поради нејзината неверојатна енергија и харизма. Таа е незапирлива, особено кога го слуша ритмот на саканата музика, но и кога камерата е пред неа. 

 

 

Сташа е најмладиот член на групата и таа е срамежлива сè додека не ја пуштите на подиумот. Таа најмногу го сака модерниот балет и доволно е само да и се даде малку простор за танцување, за да се случи вистинска магија. Во тие моменти станува уште полесен лебед што ве остава без здив. 

 

 

Мина е девојка со долга црна коса и малку таинствен изглед кој се менува во моментот кога ќе започне да танцува. Тогаш станува „жив оган“ и „незапирлива сила“ на подиумот, додека срамежливоста целосно исчезнува. 

 

 

Сите одат во средно училиште и имаат одличен успех. Тие можат да се пофалат и со одлични резултати на натпреварите по литература и лингвистика. Сепак, танцувањето е нивна љубов, а тоа најдобро се слуша и гледа на видеото што следи. 

 

 

Без разлика дали танцуваат хип хоп, диско или балет - Лена, Сташа и Мина целосно уживаат во секое движење што ќе го создадат. За нив танцот е емоција, љубов, инспирација и неисцрпен извор на енергија. Тие нè воодушевија со својот став и позитивна енергија што ја шират и фактот дека не се заморуваат - секогаш се подготвени за ново движење или цела кореографија и ништо не им е тешко. 

Тие навистина се The Coolest School Crew, додека Flawless е нивното име.

остави коментар

Trenutno nema komentara

слично

13.
Jan.
2021.
Blogger Pick
Еј BUZZ друштво! Јас се викам Нина Ретар и веќе повеќе од една година сум дел од BUZZ тимот. Ова е мојот прв блог пост и се надевам дека ќе ви донесе инспира...
30.
Dec.
2020.
Blogger Pick
Денес, драги фанови на патики, зборуваме за спортски перформанси. Возбудени? Оваа празнична сезона ги славиме иновациите, долгата историја на производство н...
23.
Dec.
2020.
Blogger Pick
Здраво, екипа! Се надевам дека уживавте во моите приказни  Овој пат ви презентирам модел на патики од 90тите, добро познатиот Air Max 90. Како и тогаш,...
string(0) ""
string(0) ""